Trojzávod v Ramsau jako závěr Ski-O Tour i Český pohár

20.1.2019 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

Trojzávod v Ramsau jako závěr Ski-O Tour i Český pohár

V rakouském Ramsau am Dachstein proběhly čtyři závody, z toho dva se počítaly do Ski-O Tour a tři do Českého poháru. Ten poslední byl současně českým a rakouským Mistrovstvím na krátké trati. Tituly vybojovali Petra Hančová a Petr Horvát.

Závody uspořádal tým Haná orienteering za vydatné pomoci rodiny Marečkových (mapování, stavba tratí, navigace rolby, ...) a vzal si na sebe nelehký úkol připravit čtyři závody ve třech dnech. Díky vydatnému sněžení v první polovině ledna bylo všude sněhu více než dostatek, což paradoxně také nebylo ideální, protože skůtr do hlubokého sněhu zapadal a do lesa z bezpečnostních důvodů (riziko pádu větví a stromů) nebylo možné vjet. Ve středu před závody tedy padlo rozhodnutí připravit hustou síť zamotaných rolbových stop připravených jen pro tento závod, navíc k běžným turistickým trasám.

Páteční sprint byl čtvrtou etapou Ski-O Tour, účastnila se kompletní dospělá i juniorská reprezentace, kromě toho byl připraven i veřejný závod pro další zájemce. V kopcovatém delším sprintu zvítězil Rus Sergey Gorlanov, výborně jel Petr Horvát, který na čtvrtém místě ztratil na vítěze 16 vteřin, pěkné je i 6. místo Jakuba Škody. V ženách se za prvními třemi ruskými závodnicemi srovnala čtveřice českých reprezentatek, nejlepší z nich byla na 4. místě Petra Hančová. Kompletní výsledky.

Sobotní dopolední sprint (poslední 5. etapa Ski-O Tour a současně Český pohár) se jel v nejbližším okolí stadionu, tratě byly hodně namotané, bylo potřeba hlídat směr a správné kontroly. Během závodu se velmi rychle projezdily zkratky mezi stopami, takže řada postupů po rovině a z kopce se jezdila rovně. 

V ženách opět vládly Rusky, nejrychlejší byla znovu Maryia Kechkina, která tímto potvrdila své celkové vítězství ve Ski-O Tour (vyhrála 4 etapy z pěti). Druhá v závodě Tatyana Oborina opět (jako v E3 i E4) o pár vteřin předstihla svou krajanaku Anastasii Kravchenko, ale ta díky náskoku z první etapy skonšila celkově v SOT druhá a Oborina třetí. Výborně jela Lenka Mechlová (21 vteřin za vítězkou) a čtvrtým místem tak potvrdila celkové 4. místo v SOT. Také pátá Petra Hančová a šestá Kateřina Neumannová "zdublovaly" své umístění v závodě i celkovém hodnocení SOT.

V mužích tratí suveréně nejrychleji proletěl Bulhar Stanimir Belomazev a nejbližší dvojici Rusů Gorlanov a Khrennikov nadělil více než půl minuty. Hned za nimi v pořadí na 4. místě skončil Petr Horvát, který celou SOT jezdil výborně a jako nejlepší z Čechů obsadil celkové 5. místo. O více než minutu za Horvátem pak byl v závodě šestý škoda, osmý Laciga a devátý Matuš. Kompletní výsledky

 Odpolední sprint s hromadným startem již někteří zahraniční účastníci SOT neabsolvovali. Závodilo se ve zcela jiném prostoru než dopoledne, opět to bylo velmi rychlé. Bohužel něktéré kategorie mládeže a veteránů měly první kontrolu příliš blízko startu, takže se zde vytvořila skrumáž, dospělí i junioři měli na úvod dlouhý postup, který startovní pole přece jen roztrhal. V ženách tentokráte (za neúčasti Rusek) zvítězila Italka Stephania Corradini, před zkušenou Helenou Randákovou a Petrou Hančovou. Mezi muži byl první v cíli Švýcar Gion Schnyden (mj. čtvrtý v celkovém pořadí SOT)následovaný Petrem Horvátem a dalším Švýcarem Nicolou Müllerem. Kompletní výsledky

V neděli bylo na programu Mistrovství ČR a Rakouska na krátké trati. Závod byl mapově zajímavý a díky kopcům náročný i fyzicky - mapa s tratí H21 a D21. V ženách vedla Petra Hančová  již od první kontroly po celou trať a i když chybovala na osmou kontrolu tak stále malý náskok před druhou Lenkou Mechlovou udržela a v cíli se radovala z mistrovského titulu s náskokem 12 sekund. Bronz získala Kateřina Neumannová, čtvrtá dojela Italka Stafenia Corradini, další dvě místa obsadily Johanka Šimková a Helena Randáková. V mužích dlouho vedl skvěle jedoucí Petr Horvát, osudnou se mu stala předposlední kontrola, která byla nahoře na mostku a on ji omylem hledal pod ním. Tím ztratil asi 20 sekund a dostala se tak před něj dvojice zahraničních závodníků - vyhrál Švýcar Gion Schnyder o 5 sekund před Bulharem Stanimirem Belomazhevem, třetí Horvát měl pak ztrátu 17 sekund. Svoji chybu okomentoval takto: "Když jsem si prohlížel v koridoru mapu, tak jsem si řekl, nevím proč, předsběrka je pod mostem. No a taky jsem se ji tam vydal hledat, ani trochu mě nenapadlo, že by mohla být nahoře, a to stačilo jen zvednout hlavu, když jsem k tomu mostku přijížděl, svítila tam nahoře neskutečně, ale prostě jsem byl přesvědčený, že je dole ..."  Čtvrtý dojel Vojtěch Matuš se ztrátou 1:44 min (stříbro v hodnocení M ČR), pátý byl Ital Davide Comai a šestý (třetí nejlepší z našich) Jakub Škoda. 

Kompletní výsledky

Fotogalerie ze závodu


« zpět