Sedm českých o-šampionátů v roce 2019

3.1.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Sedm českých o-šampionátů v roce 2019

Stejně jako v minulých letech se bude i v roce 2019 bojovat o mistrovské medaile v sedmi M ČR v orientačním běhu.

Prvním českým šampionátem bude dubnové mistrovství v nočním orientačním běhu, v polovině května budou následovat boje o tituly a medaile ve sprintových disciplínách (sprint a sprintové štafety), v červnu pak bude mistrovství na krátké trati. Další tři mistrovské závody jsou na pořadu na podzim - v září na klasické trati a v říjnu mistrovství štafet a mistrovství klubů a oblastních výběrů žactva. Současně s každým Mistrovstvím ČR budou vždy připraveny i Veteraniády ČR v orientačním běhu. 

Mistrovství ČR v nočním OB – 13. 4. 2019 – OK Slávie Hradec Králové 
Středně členitý podhorský terén (280 - 420 m n.m.) s řadou terénních tvarů, v části s pozůstatky po těžbě pískovce, s hustou sítí komunikací a proměnlivou průběžností porostů. To je popis terénu, který čeká v polovině dubna účastníky nočního šampionátu, který má centrum v Boháňce (místní část Skála). Prostor závodu je vymezen obcemi Boháňka, Rohoznice a Velký Vřešťov a už byl v minulosti zmapován na mapách Skála (1998) a Vřešťovský chlum (2001). Novou mapu připravuje Jan Netuka, tratě staví Michal Jedlička. V roce 2018 získali tituly v Horní Brusnici Lenka Mechlová a Miloš Nykodým, kteří letos zřejmě tituly obhajovat nebudou, protože na stejný termín na česká o-reprezentace naplánováno soustředění v dějišti MS 2019 v Norsku.

Mistrovství ČR ve sprintu – 18. 5. 2019 – OK Lokomotiva Pardubice  
Mistrovský závod zavede závodníky do dosud pro OB nepoužitého terénu v centru Čáslavi. Tratě (postavili je Petr Fencl a Zbyněk Štěrba) povedou historickým centrem města, přilehlými parky, uličkami vilové čtvrti, městským lesoparkem a sportovními areály. Centrem závodu je sportovní areál Vodranty (zimní stadión). Mapu připravil Jan Fátor. Mistrovství se stejně jako v roce 2018 poběží ve všech kategoriích jednokolově. Tituly z roku 2018 z Tábora budou obhajovat Vendula Horčičková a Vojtěch Král.

Mistrovství ČR sprintových štafet – 19. 5. 2019 – OK Lokomotiva Pardubice
Den po závodě štafet čekají naše nejlepší závodníky sprintové štafety. Pardubičtí pořadatelé připraví tratě přímo v Pardubicích, v městské části Polabiny 3. Tento prostor byl zatím zmapován pro orientační běh pouze z jedné třetiny na mapě Labe (2007), zbývající prostor zatím pro orientační aktivity použit nebyl. Závodníky čeká velmi rychlý, téměř úplně rovinatý terén, tratě povedou místním sídlištěm, areály škol a zelení s vodními prvky na břehu Labe. Mapu připravil Petr Fiala, staviteli tratí jsou Zuzana Klimplová a Lukáš Hovorka. Závod proběhne pod dohledem televizních kamer, přímý přenos kategorie dospělých doplní i TV studio. V roce 2018 byla ve Zlíně nejrychlejší štafeta SK Severka Šumperk v sestavě Anna Štičková, Martin Poklop, Vojtěch Král a Tereza Janošíková.

Mistrovství ČR na krátké trati – 22. – 23. 6. 2019 – TJ Lokomotiva Trutnov 
Oblast Čížkových kamenů je výjimečná svou blízkostí k městu Trutnovu i svým multisportovním vyžitím pro sportovní nadšence. Skalnatý kopec, který se zvedá jen 6 km od centra města Trutnova, nabízí traily pro náročné bajkery, skály pro lezce, turistické trasy s výhledy na Krkonoše a v roce 2019 se sem po více jak 15 letech vrací i orientační běžci, a to rovnou na mistrovství ČR na krátké trati. Centrem bude louka nad Markoušovicemi. Terén v prostoru závodu (Markoušovice, Lhota, Poříčí, Bohuslavice nad Úpou, Sedmidomí) je velmi rozmanitý. Mírně nakloněná centrální plošina je porostově velmi pestrá s velkým množstvím vegetačních detailů a s výskytem drobnějších kamenů. Tato plošina padá směrem na sever a na západ do extrémně náročného kamenitého svahu. Skalní útvary Čížkovy kameny a Kozí kameny tvoří skalní hranu, která v některých místech dosahuje výšky až 10 metrů. Pod touto skalní hranou je velký výskyt větších i menších kamenů s těžkou kamenitou podložkou. V celém prostoru je středně hustá síť komunikací včetně sítě jednosměrných terénních stezek pro horská kola Trutnov trails. V závodním prostoru je převážně jehličnatý les různého stáří, v části terénu je bukový les, vyskytují se zde i modřínové porosty, velké množství pasek a nálety. V prostoru je minimum sezónního podrostu v podobě kapradin a ostružin. Přechozí mapa v tomto prostoru je z roku 2003 a má název Čížkovy kameny. Novou mapu pro závodu připravuje Zdeněk Sokolář, tratě staví Jan Petržela. Tituly z roku 2018 (Chlébské) budou obhajovat Jana Knapová a Miloš Nykodým.

Mistrovství ČR na klasické trati – 21. – 22. 9. 2019 – TJ Tatran Jablonec nad Nisou 
Podzimní vrchol domácí o-sezóny proběhne v prostoru Janov nad Nisou, Bedřichov, Liberec Starý Harcov, Lukášov, Jablonec nad Nisou, kde závodníky čeká typický jizerskohorský terén, tedy velmi kopcovitý, často s kamenitým podkladem se všemi druhy podrostu, místy je i bažinatý, kde je středně hustá síť cest. Hlavním kartografem nové mapy je Jan Picek, přechozí mapy byly Balcarka (1973), Harcov (1985), Maliník (2002), Maliník jih (2015). Tratě pro mistrovské i veteránské kategorie připraví v sobotu Dušan Novotný a v neděli Jan Picek. Obhájci titulu z roku 2018 (Kladky) jsou Denisa Kosová (ženy) a Miloš Nykodým (muži).  

Mistrovství ČR štafet – 5. 10. 2019 – SK Praga 
Pořadatelé z SK Praga připravují štafetové mistrovství do prostoru Tis u Blatna, Kračín, Vítkovice, Lubenec, Ležky, Malměřice, Blatno, s centrem na louce v Tisu u Blatna. Závodníky čekají tratě (stavitel Jakub Veselý) ve smíšeném lese, který je mírně kopcovatý a kde je velké množství situačních detailů (kamenné balvany, skály, kupky, kamenná pole); je tam dobrá průběžnost a středně hustá síť komunikací. Předchozí mapa měla název Jelení skok a byla z roku 2006, novou mapu připravuje hlavní kartograf Jan Drbal. V roce 2018 v Krajníčku získaly tituly štafety žen SK Severka Šumperk a mužů SK Žabovřesky.  

Mistrovství ČR klubů a oblastních výběrů žactva – 6. 10. 2019 – SK Praga 
Prestižní šampionát se poběží ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovství štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař a jiný je jen stavitel tratí, je jím Pavel Procházka. V roce 2018 získal titul v Krajníčku tým OK 99 Hradec Králové.

 


« zpět